Groenten & Fruit Actueel
||

Kamer wil betere registratie arbeidsmigratie

Laatst geüpdatet:

In Nederland kunnen arbeidsmigranten zich in de eerste vier maanden dat ze in Nederland werken, registreren als Niet-Ingezetene. In die periode is het zicht op de verblijfplaats en de leefomstandigheden van deze mensen beperkt. Foto: ANP

In Nederland kunnen arbeidsmigranten zich in de eerste vier maanden dat ze in Nederland werken, registreren als Niet-Ingezetene. In die periode is het zicht op de verblijfplaats en de leefomstandigheden van deze mensen beperkt. Foto: ANP

Een meerderheid van de Tweede Kamer is voor het vroegtijdiger nauwkeurig registreren van arbeidsmigranten.

In Nederland kunnen arbeidsmigranten zich gedurende de eerste vier maanden dat ze in Nederland werken, registreren als Niet-Ingezetene (RNI). In die periode is het zicht op de verblijfplaats en de leefomstandigheden van deze mensen beperkt. Daarna geldt de verplichting om zich in te schrijven in de Basisregistratie Personen (BRP).

Kijken naar Belgisch systeem

In België zijn arbeidsmigranten bij aankomst verplicht zich te melden bij de gemeente via een aanwezigheidsmelding. Dit leidt ertoe dat er beter toezicht is op de woonomstandigheden en dat eventueel handhaving mogelijk is. De Tweede Kamer heeft minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid Eddy van Hijum gevraagd om te onderzoeken of het Belgische systeem ook in Nederland ingevoerd kan worden. Een motie van D66’er Hans Vijlbrief op dit punt werd aangenomen.

Het ministerie is in reactie op het rapport van Emile Roemer over arbeidsmigratie samen met de Vereniging Nederlandse Gemeenten en het ministerie van Binnenlandse Zaken aan het kijken of een meldplicht mogelijk is. “Het Belgische model gaat nog iets verder dan dat. Daarin heeft men intensievere controlemogelijkheden”, aldus Van Hijum. Hij heeft al toegezegd de motie te gaan uitvoeren.

Verbetertraject

Een motie van Mariëtte Patijn (GroenLinks-PvdA) werd op aandringen van minister Van Hijum aangehouden. In die motie wordt de minister gevraagd een begin te maken met een Algemene Maatregel van Bestuur om het inzetten van uitzendkrachten in de vleessector te verbieden. Van Hijum vindt de motie ontijdig, omdat de minister met de vleessector bezig is met een verbetertraject. Dat wil hij eerst afwachten voordat er vervolgstappen worden gezet.

Lees meer over de ontwikkelingen rond arbeidsmigratie via de themapagina Arbeid

Wekelijks up-to-date

Twee keer per week gratis het laatste tuinbouwnieuws en inzichten in je inbox.

Sluit je aan bij meer dan 9.000 andere nieuwsbrieflezers