Groenten & Fruit Actueel
||

Diepvriesgroente in vijf jaar 52% duurder, verse groente 20%

Diepvriesgroenten lagen in februari opnieuw voor bijna 15% hogere prijzen in de winkel ten opzichte van 2024. In vijf jaar tijd kwam er 52% op de prijs.
De grote prijsstijging van diepvriesgroenten kan mogelijk worden verklaard door hogere kosten voor verwerking, opslag en transport. Foto: Canva

De grote prijsstijging van diepvriesgroenten kan mogelijk worden verklaard door hogere kosten voor verwerking, opslag en transport. Foto: Canva

Diepvriesgroenten lagen in februari opnieuw voor bijna 15% hogere prijzen in de winkelschappen ten opzichte van 2024. In vijf jaar tijd kwam er zelfs 52% op de prijs. Bij verse groenten daalde de prijs in februari 3% ten opzichte van vorig jaar en is in vijf jaar 20% op de prijs gekomen. In februari werd geen duurzaamheidsvergoeding betaald voor groenten met On the Way to PlanetProof, wat wel was verwacht.

Dat blijkt uit cijfers van statistiekbureau CBS. Sinds februari 2018 zijn de bewerkte groenten fors duurder geworden. Conservengroente zijn met een prijsstijging van 33% gematigd duurder geworden dan diepvriesgroente, waar de prijsstijging 52% bedroeg. Met de energie-intensieve machines en transport en opslag zijn veel extra kostenstijgingen doorgevoerd in verhouding tot verse groente. Dat moet de verklaring zijn voor de uiteenlopende prijsontwikkelingen in het supermarktschap.

De verse groenten zijn in vijf jaar tijd namelijk 20% duurder geworden. In februari stelde CBS vast dat de prijs voor verse groenten 3% lager is dan in 2024 in die maand. Het is de vierde achtereenvolgende maand dat de groentenprijzen onder het peil van 2024 lagen. In november lag de prijs zelfs 5% lager dan een jaar eerder. Dit betekent niet dat de prijzen elke maand dalen ten opzichte van de maand ervoor.

Prijsstijging fruit gematigder

Bij vers fruit is de tendens gelijkmatiger. Sinds juni loopt de fruitprijs elke maand licht op (ten opzichte van de maand ervoor). Ten opzichte van 5 jaar geleden is de prijsstijging van 13% gematigd. Bij fruit zijn er eerder prijsstijgingen geweest. Zo worden alle AGF-categoriën uitgedrukt in indexprijzen met als basisjaar 2015. Fruit ligt met de indexwaarde van 135 bijvoorbeeld boven het peil van verse groente en conserven, maar ver onder de indexwaarde van diepvriesgroente.

Wekelijks up-to-date

Twee keer per week gratis het laatste tuinbouwnieuws en inzichten in je inbox.

Sluit je aan bij meer dan 9.000 andere nieuwsbrieflezers